Infolinia: (+48) 799 399 982
Tynk renowacyjny – profesjonalne wykonawstwo

Tynk renowacyjny – profesjonalne wykonawstwo

Tynki renowacyjne przy hydroizolacji

Poprzez swoje właściwości tynki renowacyjne są znakomitym sposobem na ułatwienie i przyśpieszenie remontu ścian, które wcześniej uległy zawilgoceniu. Musimy jednak pamiętać, że zastosowanie samego tynku renowacyjnego, bez uprzednio prawidłowo wykonanej izolacji zawilgoconych ścian, nie będzie miało sensu.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Czym jest tynk renowacyjny? 2. Obsługiwane obszary 3. Jak działa tynk renowacyjny? 4. Jak wykonuje się tynk renowacyjny? 5. Kiedy wykonać tynk renowacyjny? 6. Tynki renowacyjne w zabytkach 7. Zalety tynków renowacyjnych

Czym jest tynk renowacyjny?

Tynki renowacyjne to nic innego jak system naprawy zawilgoconych ścian, który składa się z kilku produktów, nakładanych w odpowiedniej kolejności i odstępie czasu. Zazwyczaj w jego skład wchodzi:

Tynk renowacyjny - pleśń
Tynk renowacyjny – pleśń

Obsługiwane obszary

Jak działa tynk renowacyjny?

Tynki renowacyjne mają to do siebie, że potrafią pozbywać się wilgoci, którą wchłaniają z murów, przy jednoczesnym oddawaniu jej do atmosfery w postaci pary wodnej. Dodatkowo przechwytują szkodliwe sole, czym przeciwdziałają pojawianiu się wykwitów na powierzchni ścian budynków. Sole zbierają się w porach, które mają swoją pojemność (według szacunków wystarczającą na 20-30 lat), dlatego tak kluczowym jest, aby przed wykonaniem tynków renowacyjnych zadbać o odpowiednią hydroizolację ścian.

 

Tynk renowacyjny - transport wilgoci
Tynk renowacyjny – transport wilgoci

Jak wykonuje się tynk renowacyjny?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest przygotowanie podłoża. W związku z tym, iż ściany są zawilgocone bardziej, niż to co można by zauważyć gołym okiem, powinno się skuć tynk na wysokość o ok. 80cm wyższą, niż widoczna linia zasolenia. Dodatkowo zniszczoną zaprawę ze spoin należy usunąć do głębokości mniej więcej 2 centymetrów, a powstałe w tym miejscu ubytki uzupełnić podkładowym tynkiem wyrównawczym.

Po przygotowaniu budynku należy wykonać pierwszą warstwę sczepną -tutaj w ruch idzie obrzutka, gwarantująca dobrą przyczepność dla kolejnych warstw tynku renowacyjnego. Jej czas schnięcia/stwardnienia to minimum 24 godziny. Po tym czasie nakładamy tynk renowacyjny podkładowy, który następnie trzeba uszorstnić. W przypadku gdy ściany mają wysoki poziom zasolenia, stosujemy tynk podkładowy, który będzie magazynował sól (tę warstwę po nałożeniu również uszorstniamy).

Pozostałe kroki to nałożenie właściwego tynku renowacyjnego oraz wykończenie pracy szpachlą wygładzającą. Po przeschnięciu powierzchni możemy użyć farb paroprzepuszczalnych.

 

Tynk renowacyjny - podłoże zasolone
Tynk renowacyjny – podłoże zasolone

Kiedy wykonać tynk renowacyjny?

Jako, że tynki renowacyjne nie mogą być traktowane jako substytut izolacji poziomej i pionowej, najpierw usuwamy przyczynę zawilgocenia. W innych naszych artykułach opisaliśmy takie metody:

Dopiero po prawidłowo wykonanych pracach hydroizolacyjnych, przystępujemy do wykonania tynków renowacyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy rozpocząć działania nawet na mokrym murze.

Tynki renowacyjne w zabytkach

Tynki renowacyjne znakomicie sprawdzają się w przypadku zawilgoconych murów budynków zabytkowych. Proces pracy opiera się na schemacie opisanym w powyższych akapitach, jednak sam dobór materiału ma tutaj kluczowe znaczenie. Musimy pamiętać, że zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z delikatnymi powierzchniami, które wystawione są na działanie warunki atmosferyczne już od setek lat. Dlatego też konkretne wymagane cechy przy planowaniu prac powinny być ściśle przypisywane do rodzaju tynku.

Zalety tynków renowacyjnych

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy