Osuszanie Mikrofalami
Osuszanie mikrofalami
Osuszanie ścian z wykorzystaniem mikrofal
Wykorzystanie mikrofal w osuszaniu ścian jest najszybszą dostępną na rynku metodą osuszania budynku. Jest to najczystsze i bardzo skuteczne rozwiązanie. Co więcej nie ingeruje w konstrukcję budynku. Atutem jest również to, że nie jest uciążliwe dla osób znajdujących się w budynku.
Czym jest suszenie mikrofalowe?
Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie suszenie ścian, podłóg oraz sufitów. Stosowany jest w szczególności w osuszaniu zalanych obiektów, starych budynkach o bardzo wysokim wskaźniku wilgotności, piwnicach, a także do usuwania pleśni ze ścian.
Dlaczego należy jak najszybciej zareagować na wilgoć w ścianach?
Woda, która gromadzi się w piwnicy, jeżeli nie zostanie usunięta w ciągu kilku dni od pojawienia się (np. w przypadku zalania), powoduje całkowite nasiąknięcie konstrukcji ścian. Przez to wskaźnik wilgotności ścian może wynosić nawet 22-24% (co odpowiada 200-300 litrów wody na metr sześcienny ściany). W tym przypadku proces schnięcia murówmoże trwać nawet kilkanaście miesięcy, a w przypadku piwnic – wiele lat. Dlatego ważna jest wczesna reakcja.
Jak to działa?
Do osuszania wykorzystujemy specjalne generatory mikrofal, które są wyposażone w antenę tubową, która zostaje przystawiona do ściany i następnie podgrzewa wybrany fragment muru. Urządzenie generuje wiązkę mikrofal, która powoduje stopniowe podgrzanie zewnętrznego i wewnętrznego fragmentu muru.
W procesie osuszania ścian i fundamentów za pomocą mikrofal wytwarza się ciepło na wybranym fragmencie muru. Podgrzane cząsteczki wody zaczynają wędrować i wywoływać między sobą tarcie, co generuje wytwarzanie ciepła, dzięki czemu odparowują.
Technologia osuszania ścian za pomocą mikrofal pozwala osuszyć trudno dostępne elementy pomieszczeń i budynków. Jest również bardzo pomocna w przypadku grubych ścian – osuszanie ścian za pomocą mikrofal może być wykorzystywane przy murach o grubości nawet do 2,5 metra!
Działanie urządzeń pozwala przeniknąć mikrofalom do nieprzewodzących materiałów takich jak m.in.: cegły, beton, cegły Porotherm czy beton komórkowy. Dużym atutem tej metody jest jej nie inwazyjność. Mikrofale nie naruszają konstrukcji ścian, tynków czy farb. Dlatego często wykorzystywane są też m.in. przy pracach konserwatorskich.
Zalety ususzania ścian mikrofalami
Bezinwazyjność – bez nawiercania otworów w ścianach, bez uszkadzania tynku, farby czy konstrukcji.
Brak hałasu – urządzenia mikrofalowe działają bezgłośnie.
Dezynfekcja i usuwanie pleśni – mikrofale niszczą wszystkie bakterie i pleśń w konstrukcji ściany, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych metod (np. chemikaliów). Ponadto, mikrofale usuwają odór pleśni.
Bezpieczeństwo – zastosowanie suszenia mikrofalowego nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Mieszkańcy mogą przebywać w budynku podczas suszenia ścian. Ściany i sufity są chronione przed wpływem mikrofal, dzięki zastosowaniu specjalnej siatki ochronnej. Mikrofale są również bezpieczne dla rur, takich jak HTA i innych materiałów, które są zainstalowane na ścianie. Urządzenie pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę mikrofal. Dzięki temu niepożądane skutki są ograniczone do minimum.
Szybka metoda – zależy od stopnia wilgotności i grubości ścianki. Suszenie jest możliwe we wszystkich porach roku, niezależnie od temperatury powietrza i trwa tylko kilka godzin.
Bardzo oszczędna metoda – w porównaniu z innymi metodami (np. osuszaczy kondensacyjnych, których zużycie energii jest bardzo duże) suszenie mikrofalowe ściany jest wyjątkowo efektywne.
Osuszanie ścian drewnianych i zabytkowych – Osuszanie mikrofalami nie ingeruje w strukturę ściany, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie w przypadku ścian drewnianych i murów obiektów zabytkowych.