Iniekcja krystaliczna fundamentów i ścian. Hydroizolacja z gwarancją.
Iniekcja krystaliczna, iniekcja ciśnieniowa i zastosowanie kremów iniekcyjnych stanowi jedno z najskuteczniejszych metod, odbudowy izolacji poziomej. Zarówno w przypadku niewielkich powierzchni, jak i ścian w halach produkcyjnych, zastosowanie tej metody daje gwarancję hydroizolacji.
Czym jest wilgoć kapilarna?
Wilgoć kapilarna, występuje wtedy, gdy woda gruntowa przemieszcza się w górę ściany przez mikroskopijne pory, z pomocą działania kapilarnego. Większość ścian przepuszcza jedynie ograniczoną ilość wody dla której barierę stanowi izolacja pozioma. Jeżeli izolacja pozioma przestała działać, lub została źle wykonana nic nie chroni ścian przed podciąganiem wilgoci. Wilgoć kapilarna występuje również w przypadku gdy poziom gruntu jest wyższy nić poziom na którym została wykonana izolacja pozioma.
Niezwykle ważne jest, aby być pewnym że ma się do czynienia właśnie z wilgocią kapilarną. Jest to stosunkowo rzadka forma zawilgocenia, a jej naprawa zadziała tylko w przypadku prawidłowej diagnozy. Zawsze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą. Aby mieć pewność zapoznaj się również z artykułem 5 sposobów na zapobieganie wilgoci
Obsługiwane obszary
Jak zapobiec wilgoci kapilarnej z pomocą kremu iniekcyjnego
Zdecydowanie najszybszym, najbardziej ekonomicznym i skutecznym sposobem usunięcia wilgoci kapilarnej, jest zastosowanie iniekcji krystalicznej lub zastosowanie kremu iniekcyjnego o wysokiej wytrzymałości. Krem ten wstrzykuje się w otwory wywiercone w spoinie pomiędzy cegłami lub kamieniami. Następnie przenika on przez mur na zasadzie wyrównania stężeń chemicznych, w celu zapewnienia wodoodpornej bariery. Należy jednak pamiętać, że jedynie wysokiej jakości krem iniekcyjny zapewni nam spokój na lata. Inną, ogromną korzyścią jest to, że metoda iniekcji może być stosowana nawet w przypadku silnie zawilgoconych ścian, nawet do 95 % wilgotności.
Jak działają preparaty do izolacji poziomej?
Kremy odporne na wilgoć są naukowo opracowane, aby przenikać głęboko w materiał budowlany, na zasadzie wyrównania stężeń chemicznych. Mają konsystencję, która pozwala składnikowi aktywnemu, silanowi, wchłaniać się w podłoże zarówno pionowo, jak i poziomo. Silan następnie wypełnia kapilary przed utwardzeniem, tworząc barierę hydrofobową. Iniekcja krystaliczna jest też często błędnie stosowaną nazwą, ponieważ najskuteczniejsze jest właśnie wstrzykiwanie kremu iniekcyjnego.
Iniekcja krystaliczna – odtworzenie hydroizolacji poziomej
Przygotowanie do wstrzyknięcia kremu iniekcyjnego
Przed wstrzyknięciem kremu zabezpieczającego przed wilgocią, należy przygotować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zaczynamy od usunięcia listew przypodłogowych, opasek, a także odłączenia grzejników. Przed rozpoczęciem wstrzykiwania należy odsłonić cegły na odpowiednim poziomie.
Jeśli problemem jest wilgoć kapilarna, z pewnością pozostawiła ona ślady na powierzchni tynku. Ważne jest, aby usunąć ten zanieczyszczony tynk przed wstrzyknięciem a następnie, po wykonaniu iniekcji wykonać tynk renowacyjny.
W niektórych rzadkich przypadkach, w zależności od warunków, wilgoć mogła dostać się powyżej jednego metra. W takiej sytuacji należy rozważyć usunięcie tynku co najmniej 30 cm powyżej najwyższego widocznego zawilgocenia. Warto również zauważyć, że wilgoć kapilarna może występować na nieregularnej wysokości. Dlatego należy usunąć ilość tynku w zależności od śladów wilgoci, jednak nie schodząc nigdy poniżej jednego metra.
Po takich przygotowaniach, jesteśmy gotowi do działania.
Wstrzykiwanie kremu iniekcyjnego
- Wiercimy w spoinach między cegłami otwory, o średnicy 12 mm, na wysokości ok 15 cm nad poziomem gruntu. Jeśli nie jest to możliwe, należy wykonać izolację pionową, aby powstrzymać degradację warstwy przeciwwilgociowej. Zawsze wierć wiertłem 12 mm na głębokość 2 – 5 cm od przeciwległej powierzchni muru i co 12 cm między otworami, nigdy więcej. Nie wwiercaj się w cegły czy kamień i zawsze podążaj za zaprawą w jednej ciągłej linii. Po wykonaniu otworów, pozbądź się z nich pyłu który nagromadził się w trakcie prac, kompresorem lub pompką ręczną.
- Wstrzyknąć krem do otworów wiertniczych za pomocą niskociśnieniowego urządzenia natryskowego lub pistoletu.
- Pozostaw krem, aby powrócił do fazy ciekłej i wniknął w mur otaczający otwór.
- Silan następnie wyścieła kapilary w podłożu, tworząc barierę hydrofobową.
Wnikanie kremu iniekcyjnego może potrwać do 6 tygodni aby wytworzyć warstwę izolacji poziomej
Wykonanie tynku renowacyjnego
Wstrzyknięcie kremu iniekcyjnego jest tylko jednym z etapów. Jeżeli zadbaliśmy już o izolację, należy zabezpieczyć jeszcze ściany przed wykwitami solnymi które mogą pojawić się na ich powierzchni, w trakcie wysychania ścian. W tym celu, należy zastosować tynk renowacyjny.
Tynk renowacyjny to specjalnie opracowana formuła, która zapobiega pojawianiu się wykwitów solnych. Nie przewodzi ona wilgoci, co stanowi zdecydowaną wyższość tego typu rozwiązań nad tynkami gipsowymi które chłoną wilgoć jak gąbka. Tynki gipsowe same w sobie są solą, jeśli sól połączysz z mokrymi ścianami, to ponownie rozpocznie się degradacja ścian.
Aby uniknąć błędnie wykonanej izolacji, nie należy:
– Wiercić bezpośrednio w cegle czy kamieniu
– Wprowadzać kremu do otworów które zostały wywiercone wcześniej przez inną osobę
– Wprowadzać kremu w zaprawę która jest zniszczona. W takim przypadku należy najpierw naprawić zaprawę i dopiero wtedy wykonać iniekcję.
Otwory należy wiercić co 12 cm (ok połowa cegły)
Otwory na zdjęciach poniżej są wykonane w odpowiednich odległościach, jednak wypełnianie uszkodzonych cegieł może spowodować brak zakładanego efektu, czyli osuszenia ścian.
[iniekcje_shortcode]