Iniekcja krystaliczna Lublin
Iniekcja fundamentów Lublin - izolacja fundamentów i ścian
Wilgoć to poważny problem w budownictwie, który prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Jeśli zostaje zignorowany przez dłuższy czas, może także prowadzić do szeregu innych usterek. Wilgoć pojawia się najczęściej w wyniku wadliwej izolacji pionowej i poziomej, lub jej braku w starszych budynkach. Zmiana klimatu oraz wiele innych czynników dodatkowo wpływają na nasilenie częstotliwości występowania problemu.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować pojawianie się wilgoci, dlatego istotne jest poprawnie je zidentyfikować, aby wybrana metoda iniekcji przyniosła oczekiwane efekty. Odbudowa izolacji poziomej metodą iniekcji jest odpowiednia wyłącznie w przypadku wilgoci kapilarnej. Jest to stosunkowo rzadka forma wilgoci, która występuje, gdy woda gruntowa wnika w ściany i przemieszcza się w górę przez mikroskopijne pory przy pomocy działania kapilarnego. Problem najczęściej występuje jako rezultat wadliwej hydroizolacji lub jej braku.
Istnieją cztery podstawowe rodzaje iniekcji, każda z nich dostosowana do innych typów i stopnia zawilgocenia. W zależności od czynników występowania wilgoci, odpowiedni rodzaj iniekcji pomoże w zwalczaniu problemu.
Iniekcja ciśnieniowa Lublin
Iniekcja ciśnieniowa to metoda hydroizolacji, jej wykonanie rozpoczyna się od wywiercenia szeregu otworów, przez które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat, najczęściej jest to żywica epoksydowa lub poliuretanowa. Żywica utwardza się po wprowadzeniu wypełniając wszystkie pory i nieszczelności, tworzy nową barierę hydrofobową. Przeprowadzenie iniekcji ciśnieniowej nie wymaga wyłączenia budynku z eksploatacji, co jest ważnym aspektem w przypadku budynków publicznych czy industrialnych.
Metoda ta jest nieco bardziej kosztowna od tradycyjnych metod, do jej wykonania konieczny jest specjalistyczny sprzęt, jak pompy i pakery, ale niezbędne jest również wieloletnie doświadczenie, które zagwarantuje skuteczne efekty. Jest jednak częstym wyborem ze względu na wiele zalet, m.in bezinwazyjność, szybkie wykonanie i niemal natychmiastowe efekty. Jeśli mamy do czynienia z mocno wilgotnymi, grubymi murami przed rozpoczęciem prac należy wpierw osuszyć częściowo obszar na, którym wykonywane będą prace izolacyjne.
Iniekcja krystaliczna Lublin
Iniekcja krystaliczna to jedna z najpopularniejszych metod izolacji fundamentów. Wykorzystuje się ją w celu uszczelnienia i osuszenia ścian i fundamentów z wilgoci kapilarnej. Przy odpowiednim wykonaniu, potrafi zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem wód gruntowych na lata. W porównaniu do innych metod hydroizolacji, iniekcja krystaliczna jest stosunkowo niedroga, dodatkowo jest łatwa w wykonaniu, a prace wykonawcze nie wymagają naruszenia konstrukcji budynku.
Wykonuje się ją poprzez wstrzyknięcie w głąb murów preparatu, który pod wpływem obecnej wilgoci ulega krystalizacji i powoduje uszczelnienie porów. W ten sposób powstaje skuteczna warstwa ochronna działająca jak izolacja pozioma, która blokuje pociąganie wody z gruntu i jej przemieszczanie się w górę fundamentów. Iniekcja krystaliczna można zostać wykorzystana w wielu przypadkach, niezależnie od rodzaju budulca, grubości ścian, czy stopnia zawilgocenia.
Iniekcja kurtynowa Lublin
Iniekcja kurtynowa jest wykorzystywana do odtworzenia hydroizolacji ścian w sytuacji, gdy dostęp z zewnątrz jest niemożliwy lub zbyt kosztowny, przez obecny grunt. Barierę hydroizolacyjną wytwarza się za pomocą “żelowania”, czyli wtłaczania żelu akrylowego przy pomocy pompy w pakery iniekcyjne, które podłączone są do wcześniej wykonanej siatki otworów w elemencie uszczelnianym. Otwory wywiercane są wewnątrz budynku prostopadle do ściany i pod skosem w fundamentach, wtłoczony żel zastyga pomiędzy ścianą, a gruntem, tworząc warstwę ochronną, która stanowi barierę dla wody gruntowej i chroni mury przed negatywnym wpływem wilgoci. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji i długiej żywotności ścian i fundamentów, konieczne jest prawidłowe wykonanie hydroizolacji poziomej. Ten rodzaj iniekcji to sposób na tańsze, ale równie skuteczne rozwiązanie problemu uciążliwej wilgoci w budynku.
Iniekcja strukturalna Lublin
Iniekcja strukturalna to kolejna metoda, która podobnie jak wyżej opisany rodzaj iniekcji kurtynowej, pozwala na uszczelnienie ścian lub fundamentów, które od strony zewnętrznej zablokowane są przez grunt. Ten rodzaj iniekcji nie tylko uszczelnia, ale także naprawia i wspomaga mury.
Jej wykonanie, podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów iniekcji, rozpoczyna się od przygotowania ściany poprzez wywiercenie siatki otworów iniekcyjnych. Do tych otworów następnie wprowadza się pod ciśnieniem odpowiedni preparat, który przy odpowiednim wysyceniu ściany, nie tylko ją uszczelnia, ale również wzmacnia jej strukturę. Nowo-powstała warstwa hydrofobowa skutecznie chroni ściany i fundamenty przed wilgocią przez lata.
Tynki renowacyjne Lublin
Tynki renowacyjne posiadają właściwości, które pozwalają na wchłanianie wilgoci z murów i oddawanie jej do atmosfery w formie pary, co sprawia, że jest to świetny sposób na dopełnienie nowej hydroizolacji ścian i dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że mimo iż pomagają one w walce z wilgocią, nie zastąpią samej izolacji poziomej, czy pionowej.
Tynki renowacyjne wykonuje się po wstępnym przygotowaniu i uszczelnieniu ściany, przykładowo jedną z opisanych wyżej metod iniekcji. Dopiero po uprzednim wykonaniu prac hydroizolacyjnych można przejść do nakładania tynku, który można nałożyć nawet na nadal wilgotne ściany. Poza oddawaniem wody do atmosfery, tynki renowacyjne przechwytują także szkodliwe sole, dzięki czemu dodatkowo zapobiegają powstawaniu wykwitów na powierzchniach ścian budynków.
Izolacja fundamentów i ścian Lublin
Wykonanie, czy ponowne odtworzenie hydroizolacji to często trudny i kosztowny proces, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej metody. Przyczyn wilgoci może być wiele, profesjonalna forma pomoże ci przeanalizować problem i dobrać odpowiedni rodzaj iniekcji. Prawidłowe zidentyfikowanie przyczyny jest pierwszym krokiem podczas osuszania i uszczelniania murów, dlatego nie należy pomijać tego kroku.