Infolinia: (+48) 799 399 982
Kuna na poddaszu?

Kuna na poddaszu?

Jak kuna domowa wchodzi na dach?

 

Kuny domowe wyrządziły szkody w Twojej okolicy? Zareaguj, zanim będzie za późno! Naprawa zniszczeń spowodowanych przez te drapieżniki może być nie tylko czasochłonna, ale przede wszystkim kosztowna. Dowiedz się, jak kuna wchodzi na dach i jaką profilaktykę warto stosować, aby problem zniszczeń dachu i poddasza Cię nie dotyczył.

 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Skąd kuny biorą się na poddaszu? 2. Jakie zniszczenia powoduje kuna domowa? 3. Jak kuna wchodzi na dach? 4. Zabezpieczenie dachu przed kuną 5. Jak pozbyć się kuny? 6. Kuna na strychu - obecność kuny 7. Czy kuna wejdzie po ścianie

Skąd kuny biorą się na poddaszu?

Kuny domowe żyją wśród nas od wielu lat, jednak nie każdy jest tego świadomy. Nie zauważamy ich na co dzień, ponieważ to zwierzęta, które boją się ludzi i unikają dużych, otwartych przestrzeni. Co więcej, kuna domowa prowadzi nocny tryb życia. Oznaką tego, że zadomowiła się w Twoim domu, może być niepokojące chrobotanie dochodzące z poddasza późnymi godzinami.

Jak kuna wchodzi na dach i tak chętnie podchodzi do budynków mieszkalnych? Wchodzą na poddasza, bo tam znajdują schronienie. Są w stanie przedostać się do środka nawet najmniejszym prześwitem. Kuny to niewielkie zwierzęta: długość ich ciała wynosi +/- 50 cm, a masa ich działa to ok. 1-1,5 kg. Kuny szybko zadamawiają się na poddaszach i znoszą tam swoje ofiary. Dlatego kolejnym znakiem, że drapieżniki pojawiły się w Twoim domu, mogą być nieprzyjemne zapachy.

Jakie zniszczenia powoduje kuna domowa?

Szkody wyrządzone przez kuny mogą spowodować straty cieplne sięgające nawet 30%! Drapieżniki, drążąc kanały komunikacyjne, niszczą przede wszystkim wełnę mineralną. Zniszczeniu ulega również folia paroizolacyjna, która zostaje podziurawiona przez pazury zwierząt. Kuna na poddaszu jest w stanie uszkodzić także membranę dachową, a nawet kable elektryczne i antenowe. To bardzo sprytne i inteligentne zwierzęta, a naprawa wszystkich szkód może być naprawdę kosztowna. Dlatego warto być czujnym i stosować działania prewencyjne, które zapobiegną pojawieniu się kun na poddaszu.

Jak kuna wchodzi na dach?

Kuny domowe potrafią skakać na wysokość nawet 2 metrów! Ponadto, swobodnie wspinają się po pionowych ścianach i chropowatych tynkach. Drapieżniki wskakują na dach po rynnach, a piorunochrony pełnią dla nich funkcję drabiny. Kuna próbowała dostać się do Twojego domu? Jesteś w stanie dostrzec to gołym okiem! Ślady wspinaczki zauważysz na narożnikach domu, w okolicy rynien. Tam też mogą znajdować się odchody zwierząt.

 

Zabezpieczenie dachu przed kuną

O potencjalnych problemach związanych z obecnością kun na poddaszu warto pamiętać już podczas projektowania domu. Jeśli masz taką możliwość, uwzględnij zabezpieczenia, które ochronią Twój dom przed wtargnięciem kun. Najważniejsze, aby na całej powierzchni ścian oraz dachu nie znajdowały się jakiekolwiek miejsca, przez które kuna byłaby w stanie dostać się do środka. Podczas budowy domu zwracaj uwagę na pracę fachowców: w tej kwestii kluczowe znaczenie może mieć nawet jedna nieprawidłowo położona dachówka. Uwzględnienie tych aspektów już na etapie projektowania i budowy domu to najprostszy sposób, aby zapobiec problemom związanym z pojawieniem się kun.

Skutecznym sposobem, który z całą pewnością zabezpieczy Twój dom przed niebezpieczeństwem ze strony kun, są siatki metalowe montowane w okolicy okien dachowych oraz rynien. Kuny posiadają dość wrażliwe łapy, dlatego unikają poruszania się po sieci. 

kuna na dachu

Kuna domowa zadomowiła się już na poddaszu? Spróbuj uszczelnić dach, jednak pamiętaj o tym, że prace powinny być wykonywane nocą, kiedy zwierzę nie przebywa się w środku. Aby działania zostały zakończone sukcesem, zaobserwuj, gdzie znajdują się jakiekolwiek otwory i prześwity, którymi drapieżnik dostaje się do środka. Następnie należy załatać i uszczelnić te miejsca, odcinając kunie drogę powrotu.

Po naprawie materiału izolacyjnego trzeba zająć się membraną dachową oraz uszczelnić dach metalową siatką. Jako uzupełnienie materiału izolacyjnego najlepiej sprawdza się wdmuchiwanie celulozy, która nie tylko zabezpiecza poddasze przed kunami, ale również pełni rolę izolacji termicznej. 

Jak już wspominaliśmy, kuny domowe to bardzo inteligentne zwierzęta. W takiej sytuacji będą szukać innego przesmyku, który umożliwi im powrót na poddasze. Dlatego koniecznie trzeba uszczelnić wszystkie, nawet najmniejsze otwory, które pozornie nie mają żadnego znaczenia.

Jak pozbyć się kuny?

Nie zdążyłeś zapobiec zadomowieniu się drapieżników na poddaszu i chcesz wiedzieć, jak pozbyć się kuny domowej? Istnieje na to wiele sposobów. Począwszy od żywołapek, poprzez sierść psa, odstraszacze dźwiękowe i zapachowe, aż po pastuch elektryczny. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób działa odstraszacz elektryczny i dlaczego warto w niego zainwestować? Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób pastuch elektryczny na kuny zabezpieczy Twój dom.

Kuny zniszczyły grasują już na twoim poddaszu? Dowiedz się więcej na temat odstraszania kuny domowej i naprawy zniszczeń po kunach.

Kuna na strychu - obecność kuny

Kuna na strychu jest stosunkowo łatwa do zauważenia. Jej głośne zachowanie (szczególnie w nocy) w okresie gdy pojawiają się małe, często uniemożliwia spokojny sen domownikom. Chrobotanie, skrobanie i tupanie na poddaszu to najczęściej zgłaszane odgłosy kuny. Dochodzą do niego nierzadko popiskiwanie czy inne popisy wokalne tego zwierzęcia.

Idąc śladami kuny domowej na strychu czy poddaszu odnajdziemy resztki jedzenia, niedużych gryzoni i ptaków a także odchody. Te ostatnie szczególnie często doskwierają mieszkańcom domów, gdyż niejednokrotnie przesiąkają do wnętrza domu i powodują plamy na suficie oraz okropny zapach.

Warto zwrócić uwagę na to, którędy kuna domowa mogła dostać się na strych. Są to zwykle obróbki blacharskie, lub poluzowane dachówki. Jeżeli dom jest nieco starszy, często zdarza się że kuna wykorzystuje luki w podbitce dachu by dostać się na strych.

kuna domowa na strychu

Czy kuna wejdzie po ścianie

Tak, kuna domowa świetnie się wspina dzięki niedużej masie i bardzo ostrym pazurom. Potrafi bez problemu wejść po ścianie aż na poddasze. Dlatego tak skuteczną metodą odstraszania kun, jest pastuch na kuny który montowany jest przez nas wokół całego dachu. Kuna w dachu to prawdziwy problem z którym ciężko jest sobie poradzić we własnym zakresie. Jeżeli słyszysz chrobotanie na poddaszu, warto skontaktować się ze specjalistami aby opracować plan działania.

Czy kuna wejdzie po ścianie

Nasze usługi

Walka z kunami

Walka z kunami

Hydroizolacja

Hydroizolacja

Osuszanie budynków

Osuszanie budynków

Osuszanie mikrofalami

Osuszanie mikrofalami

Natrysk polimocznika

Natrysk polimocznika

Docieplanie celulozą

Docieplanie celulozą

Iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Mogą Cię również zainteresować