Infolinia: (+48) 799 399 982
Iniekcja krystaliczna Kraków

Iniekcja fundamentów Kraków - Iniekcja ścian - wiele metod

Wilgoć to poważny problem w budownictwie, który prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Jeśli zostaje zignorowany przez dłuższy czas, może także prowadzić do szeregu innych usterek. Pojawia się ona w wyniku wadliwej izolacji pionowej i poziomej, lub jej braku w starszych budynkach. Obecna zmiana klimatu oraz wiele innych czynników sprawia, że problem bardzo często pojawia się także w nowszych budynkach.

Jest dużo różnych czynników, które powodują zawilgnięcie ścian fundamentowych. Aby skutecznie zwalczać problem, istotne jest aby poprawnie zidentyfikować jego przyczynę. Odbudowa izolacji poziomej metodą iniekcji jest odpowiednia wyłącznie w przypadku wilgoci kapilarnej. Jest to stosunkowo rzadka forma wilgoci, która występuje, gdy woda gruntowa wnika w ściany i przemieszcza się w górę przez mikroskopijne pory przy pomocy działania kapilarnego. Problem najczęściej występuje jako rezultat wadliwej hydroizolacji lub jej braku. Aby iniekcja przyniosła oczekiwane efekty, istotne jest upewnić się, że przyczyna wilgoci została zidentyfikowana poprawnie.

Istnieją cztery podstawowe rodzaje iniekcji, każda z nich dostosowana do innych typów i stopnia zawilgocenia. W zależności od czynników występowania wilgoci, odpowiedni rodzaj iniekcji pomoże w zwalczaniu problemu.

Iniekcja ciśnieniowa Kraków

Iniekcja ciśnieniowa to metoda hydroizolacji, jej wykonanie rozpoczyna się od wywiercenia szeregu otworów, przez które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat, najczęściej jest to żywica epoksydowa lub poliuretanowa. Po stężeniu uszczelnia ona konstrukcję budynku eliminując problem zawilgocenia i przecieków bez konieczności rozbiórki czy wyłączenia budynku z użytkowania. Metoda ta jest nieco bardziej kosztowna od tradycyjnych metod i może zostać wykonana przez jedynie doświadczone firmy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, takiego jak pompy i pakery. Jest jednak częstym wyborem ze względu na wiele zalet, m.in bezinwazyjność, szybkie wykonanie i niemal natychmiastowe efekty. Iniekcje ciśnieniowe są skuteczne nawet jeśli mamy do czynienia z grubymi i mocno zawilgoconymi murami, w drugim przypadku często konieczne jest wstępne osuszanie murów na których wykonywane będą izolacje. Wszystkie prace wykonywane są od wewnątrz, bez konieczności rozbiórki i naruszania konstrukcji budynków.

Iniekcja ciśnieniowa Kraków

Iniekcja krystaliczna Kraków

Iniekcja krystaliczna to jeden z najczęściej wybieranych sposobów izolacji i osuszania ścian i fundamentów zawilgoconych przez podciąganie kapilarne. Przy odpowiednim wykonaniu, potrafi zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem wód gruntowych na lata. Iniekcja krystaliczna jest stosunkowo niedroga i łatwa w przeprowadzeniu, polega na wytworzeniu w murach bariery przeciwwilgociowej bez naruszania ich konstrukcji. Wykonuje się ją poprzez wstrzyknięcie w głąb murów preparatu, który pod wpływem obecnej wilgoci ulega krystalizacji i powoduje uszczelnienie porów. W ten sposób powstaje skuteczna warstwa ochronna działająca jak izolacja pozioma, która blokuje pociąganie wody z gruntu i jej przemieszczanie się w górę fundamentów. Iniekcja krystaliczna to metoda, która nie wymaga naruszania konstrukcji budynku, jest prosta w przeprowadzeniu, a jej działanie jest trwałe i skuteczne. Jest to metoda bardzo uniwersalna, można ją wykorzystać bez względu na rodzaj budulca grubość ścian, czy poziom zawilgocenia.

Iniekcja kurtynowa Kraków

Iniekcja kurtynowa polega na wytworzeniu wtórnej izolacji zewnętrznej ścian i fundamentów, które przykryte są gruntem i nie ma do nich dostępu z pozycji zewnętrznej. Barierę hydroizolacyjną wytwarza się za pomocą “żelowania”, czyli wtłaczania żelu akrylowego przy pomocy pompy w pakery iniekcyjne, które podłączone są do wcześniej wykonanej siatki otworów w elemencie uszczelnianym. Otwory wywiercane są wewnątrz budynku prostopadle do ściany, wtłoczony żel zastyga pomiędzy ścianą, a gruntem, tworząc warstwę ochronną, która stanowi barierę dla wody gruntowej i chroni mury przed negatywnym wpływem wilgoci. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji i długiej żywotności ścian i fundamentów, konieczne jest prawidłowe wykonanie hydroizolacji poziomej. W przypadku fundamentów, otwory wierci się pod kątem, aby jak najlepiej je uszczelnić. Metoda iniekcji kurtynowej najczęściej wykorzystywana jest kiedy odsłonięcie elementu, który wymaga uszczelnienia, jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Ten rodzaj iniekcji to sposób na tańsze, ale równie skuteczne rozwiązanie problemu.

Iniekcja kurtynowa Kraków

Iniekcja strukturalna Kraków

Iniekcja strukturalna to kolejna metoda, która podobnie jak wyżej opisany rodzaj iniekcji kurtynowej, pozwala na uszczelnienie ścian lub fundamentów, które od strony zewnętrznej zablokowane są przez grunt. Ten rodzaj iniekcji nie tylko uszczelnia, ale także naprawia i wspomaga mury. W celu odtworzenia warstwy hydrofobowej w ścianach lub murach wierci się poziome otwory w równych odległościach, w które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat, który wnika w strukturę mury i wypełnia wszystkie pory i nieszczelności, jednocześnie wzmacniając strukturę ściany. Czasami zachodzi konieczność kilkukrotnego przeprowadzenia całego procesu, do momentu całkowitego wysycenia ściany.

Iniekcja strukturalna Kraków

Tynki renowacyjne Kraków

Tynki renowacyjne to idealny sposób na dopełnienie hydroizolacji ścian, pomagają pozbyć się zawilgocenia z murów poprzez wchłanianie jej a następnie oddawanie do atmosfery w formie pary. Należy jednak pamiętać, że mimo iż pomagają one w walce z wilgocią, nie zastąpią samej izolacji poziomej i pionowej. Tynki renowacyjne należy wykonać dopiero po odpowiednim przygotowaniu i uszczelnieniu powierzchni, można do tego wykorzystać jeden z wyżej opisanych sposobów iniekcji. Dopiero po uprzednim wykonaniu prac hydroizolacyjnych można przejść do nakładania tynku, a aplikację można przeprowadzić nawet na mokrych ścianach. Poza oddawaniem wody do atmosfery, tynki renowacyjne przechwytują także szkodliwe sole, dzięki czemu dodatkowo zapobiegają powstawaniu wykwitów na powierzchniach ścian budynków.

Tynki renowacyjne Kraków

Hydroizolacja metodą iniekcji

Brak odpowiedniej hydroizolacji to bardzo częsta przyczyna zawilgocenia fundamentów i pomieszczeń. Wykonanie lub odtworzenie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów nie zawsze jest możliwe, dlatego iniekcja to idealny sposób na profesjonalne osuszanie murów lub wytworzenie wtórnej izolacji poziomej bez ingerowania w konstrukcję budynku. Usuwanie wilgoci to dosyć trudny i kosztowny proces, dlatego należy dokładnie przeanalizować przyczynę problemu i upewnić się czy osuszanie ścian metodą iniekcji jest w danym przypadku odpowiedni.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy