Ocieplanie Celulozą
Docieplanie celulozą
Ocieplenie celulozą jest ekologiczne i wyjątkowo skuteczne
Wybór materiału, którym izolujemy termicznie nasze domy jest ogromnie ważny. Powinien on chronić budynek przed stratami ciepła, co pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie w zimie, ale też buforować nadmiar ciepła latem. Powinien zapewniać bezpieczeństwo – chronić dom przed wilgocią i szkodnikami, a w razie pożaru zabezpieczyć ściany przed zniszczeniem. W przypadku potrzeby uzupełnienia istniejącej już izolacji materiał ten powinien być szybki i łatwy w rozprowadzaniu, nawet w najbardziej niedostępnych zakamarkach ścian i dachu.
Dlatego też oferujemy Państwu metodę ocieplania i docieplania budynków za pomocą celulozy, która jest sprytną i efektywną alternatywą dla dostępnych materiałów izolacyjnych i od lat jest powszechnie stosowana w krajach skandynawskich i Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej.
Materiał izolacyjny dla domu
Izolacja z celulozy ma wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła – tworzą jednorodną przestrzeń chroniącą przed stratami cieplnymi, co pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Dodatkowo wdmuchiwanie celulozy nie powoduje powstawania mostków termicznych, czyli dziur w izolacji, które są powodem znacznej utraty ciepła w naszych domach. Koszty poniesione w związku z ocieplaniem celulozą to inwestycja, która szybko się zwraca.
Od lat realizujemy docieplenia materiałem celulozowym, który sprawdza się zarówno w nowych domach, jak i tych, w których rodziny żyją już od lat. Ten rodzaj izolacji sprawdza się świetnie, również w przypadkach gdy dotychczasowa izolacja osiada, lub zostaje zniszczona przez kuny.
Bezpieczna izolacja celulozą
Celuloza dzięki swojej budowie, polegającej na systemie kanalików, w razie pojawienia się wilgoci odprowadza ją przez membranę dachową do atmosfery. Nie zatrzymuje jej wewnątrz budynku, a co za tym idzie, nie przyczynia się do powstawania zawilgocenia wewnątrz domu. Dzięki temu wilgoć z czasem nie przerodzi się w niebezpieczne pleśnie i grzyby.
Celuloza pomaga również zabezpieczyć dom przed ogniem – w kontakcie z płomieniem ulega zwęgleniu i nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Jest to bardzo ważny plus tego rodzaju izolacji poddasza. Takie docieplenie, nie tylko zapewni nam świetną izolację od warunków atmosferycznych, ale w razie pożaru może ograniczyć skutki działania ognia. Warto to rozważyć przy wyborze izolacji.
Materiał wdmuchiwany z celulozy który stosujemy, jest odpowiednio impregnowany, bo zapewnia mu wysoką odporność na pojawienie się insektów czy szkodników takich jak Kuna Domowa.
Szczelność izolacji z celulozy
Jeśli śnieg lub szron, który opada na dach budynku, zacznie topnieć tylko na wybranych częściach dachu lub jeśli wiatr wdziera się do pokoi przez strony i dach, jest to znak, że nasza izolacja nie jest szczelna. Ubytki w izolacji powodują duże straty ciepła, mogą też doprowadzić do osiedlenia się szkodników, takich jak kuny.
Materiał izolacyjny jakim jest celuloza, ze względu na metodę jej wdmuchiwania szczelnie wypełnia wszelkie ubytki. Zarówno w nowych domach, gdzie izolacja dopiero powstaje, jak i w tych, gdzie z biegiem czasu utraciła ona swoją pełną szczelność. Najlepiej obrazują to zdjęcia termowizyjne które wielokrotnie wykonywaliśmy zarówno dla właścicieli budynków, jak i firm ubezpieczeniowych.
Dlatego też celuloza znakomicie nadaje się do ocieplania budynków, ścian, dachów i stropodachów oraz do uzupełniania braków w istniejącej izolacji. Jest bardzo łatwa do rozprowadzenia i bez trudu dociera nawet w najmniej dostępne zakamarki – dlatego tak dobrze sprawdza się jako główny materiał izolacyjny, zapewniając trwałe i szczelne ocieplenie naszego domu.
Szybka izolacja poddasza
Dzięki metodzie wdmuchiwania celulozy, izolacja poddasza może być wykonana nawet w ciągu jednego dnia. Niema potrzeby odkrywania całej połaci dachowej, a jedynie wybranych jej części. Jest to świetne rozwiązanie w przypadkach, gdy dom jest już przykryty dachem, a właściciele chcą osiągnąć lepsze niż dotychczas efekty izolacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, inwestor, nie jest narażony na koszt zdejmowania całej połaci dachowej, co może obniżyć koszty docieplenia nawet o połowę.
Proces ocieplania celulozą jest bardzo sprawny i szybki – zazwyczaj budynek można ocieplić już w jeden dzień!
Ekologiczna izolacja
Celuloza produkowana jest w 80-85% z papieru pozyskanego w wyniku recyklingu gazet, materiałów biurowych i kartonów. W procesie przetwarzania wydzielana jest niewielka ilość dwutlenku węgla wydalanego do atmosfery. Dlatego wybierając celulozę aktywnie wspieramy rozwój recyklingu – wykorzystując ponownie materiały, które zbieramy i oddajemy jako makulaturę.
Fakty i mity na temat ocieplania celulozą
MIT: Wdmuchana celuloza opada z czasem, prowadząc do obniżenia efektywności ocieplenia.
Celuloza, będąc materiałem sypkim, pod wpływem grawitacji rzeczywiście opada. Fakt ten powinien być brany pod uwagę przez eksperta podczas procesu wdmuchiwania, który uzupełniając materiał pod wysokim ciśnieniem, zapełnia przestrzeń właściwą ilością, tak aby w przyszłości nie doszło do spadków w skuteczności ocieplenia.
MIT: Celuloza jest bardzo niebezpiecznym materiałem izolacyjnym ponieważ zrobiona jest z papieru.
Celuloza jest pochodną papieru, jednak podczas procesu obróbki poddawana jest impregnacji, która zapewnia ochronę przed ogniem. Na poniższym materiale wideo mogą Państwo zobaczyć test sprawdzający wpływ ognia na monetę leżącą na sypkiej celulozie. Pod wpływem wysokiej temperatury moneta topnieje, a celuloza jedynie zmienia kolor i nieznacznie się kurczy. Dodatkowo można zaobserwować wysoką izolację termiczną celulozy.
MIT: Wdmuchiwana celuloza jest droższa niż inne typy ociepleń.
Sam proces aplikacji materiału jest droższy niż w przypadku tradycyjnego włókna szklanego czy styropianu, jednak można zauważyć dużą oszczędność, nawet do 60%, w kosztach ogrzewania.
MIT: Celuloza jest zrobiona z papieru, więc jest bardzo podatna na wilgoć i na szkodniki.
Celuloza jest impregnowana przeciw wilgoci i szkodnikom. Dodatkowo dzięki swojej sypkości jest ona materiałem niezwykle szybko schnącym, co oznacza, że nie przechowuje ona wilgoci, w przeciwieństwie do materiałów o większej gęstości, jak włókno szklane.
MIT: Celuloza jest nie ekologiczna, bo prowadzi do wycinania lasów.
Podczas produkcji celulozy nie wykorzystuje się surowych materiałów – 85% materiału wykorzystywanego do wdmuchiwania pochodzi z recyklingu gazet, papieru i kartonów, a pozostałe 15% to impregnaty.