Infolinia: (+48) 799 399 982
Iniekcja krystaliczna Szczecin

Iniekcja fundamentów Szczecin - wiele metod

Wilgoć to poważny problem w budownictwie, jeśli zostaje zignorowany, może prowadzić do powstawania grzyba i pleśni na ścianach. Jej pojawienie się to najczęściej rezultat wadliwej izolacji lub jej braku w starszych budynkach. Jednak zmiana klimatu, a także wiele innych czynników również wpływa na występowanie wilgoci oraz sprawia, że problem coraz częściej występuje także w nowszych budowlach.

Istnieje wiele czynników, które powodują zawilgnięcie ścian fundamentowych, należy je poprawnie zidentyfikować, aby móc skutecznie walczyć z problemem. Odbudowa izolacji poziomej metodą iniekcji jest odpowiednia wyłącznie w przypadku wilgoci kapilarnej. Jest to stosunkowo rzadka forma wilgoci, która występuje gdy woda gruntowa wnika w ściany i przemieszcza się w górę przez mikroskopijne pory przy pomocy działania kapilarnego. Najczęściej pojawia się w wyniku wady, lub gdy poziom gruntu jest powyżej izolacji, w obu przypadkach ściany nie są wystarczająco chronione przed pociąganiem wilgoci.

Istnieją cztery podstawowe rodzaje iniekcji, każda z nich dostosowana do innych typów i stopnia zawilgocenia. W zależności od czynników występowania wilgoci, odpowiedni rodzaj iniekcji pomoże w zwalczaniu problemu.

Iniekcja ciśnieniowa Szczecin

Iniekcja ciśnieniowa to metoda hydroizolacji, aby ją wykonać wywierca się najpierw rząd otworów, przez które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat. W przypadku iniekcji ciśnieniowej jest to najczęściej żywica epoksydowa lub poliuretanowa, po stężeniu uszczelnia ona konstrukcję budynku eliminując problem zawilgocenia i przecieków bez konieczności rozbiórki czy wyłączenia budynku z użytkowania. Jest to metoda bardziej kosztowna od tradycyjnych metod, może zostać wykonana jedynie przez doświadczone firmy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym wypadku są to głównie pompy i pakery. Jednak pomimo ceny jest to popularna metoda osuszania i uszczelniania budynków, ze względu na szybkie wykonanie, niemal natychmiastowe efekty i bezinwazyjność. Iniekcje ciśnieniowe są skuteczne nawet przy grubych i wilgotnych murach, w przypadku mocnego zawilgocenia czasami konieczne jest wstępne osuszanie ścian na których wykonywane będą izolacje. Wszystkie prace wykonywane są od wewnątrz, bez konieczności rozbiórki i naruszania konstrukcji budynków.

Iniekcja ciśnieniowa Szczecin

Iniekcja krystaliczna Szczecin

Iniekcję krystaliczną stosuje się w celu osuszania i uszczelniania murów zawilgoconych przez podciąganie kapilarne. Jest stosunkowo niedroga i łatwa w przeprowadzeniu, a jej działanie polega na wytworzeniu w ścianach wtórnej izolacji. Iniekcję krystaliczną wykonuje się poprzez wstrzyknięcie w głąb murów preparatu, który pod wpływem obecnej wilgoci ulega krystalizacji i powoduje uszczelnienie porów. Ten sposób pozwala na utworzenie blokady przeciwwilgociowej, która uniemożliwia przemieszczanie się wody w górę ścian. Ta metoda osuszania murów może być wykorzystana bez względu na rodzaj budulca, grubość ścian czy poziom zawilgocenia, w każdym przypadku zapewnia trwałe i skuteczne rezultaty.

Iniekcja kurtynowa Szczecin

Iniekcja kurtynowa umożliwia wykonanie wtórnej izolacji zewnętrznej ścian, kiedy grunt blokuje do nich dostęp z zewnętrznej strony. Barierę hydroizolacyjną w tym przypadku wytwarza się przy pomocy żelu akrylowego. Metodą „żelowania” z użyciem pompy i pakerów iniekcyjnych, które podłączone są do wcześniej wykonanej siatki otworów, wtłacza się preparat. Żel zastygając w miejscu łączenia ściany i gruntu, tworzy warstwę ochronną, która chroni przed wilgocią i jej negatywnymi skutkami. Odtworzenie hydroizolacji poziomej jest kluczowe, jeśli chcemy zadbać o ściany i fundamenty i przedłużyć ich żywotność. W przypadku fundamentów, otwory wierci się pod kątem, aby jak najlepiej je uszczelnić. Ten rodzaj iniekcji to sposób na tańsze, ale równie skuteczne rozwiązanie problemu wilgoci w ścianach budynku.

Iniekcja kurtynowa Szczecin

Iniekcja strukturalna Szczecin

Iniekcja strukturalna to kolejna metoda, która podobnie jak iniekcja kurtynowa, pozwala na uszczelnienie ścian lub fundamentów, do których nie ma dostępu z zewnątrz. W celu odtworzenia warstwy hydrofobowej w ścianach lub murach wierci się poziome otwory w równych odległościach. Następnie wprowadza się w nie pod ciśnieniem odpowiedni preparat, który wnika w strukturę muru wypełniając wszystkie pory i nieszczelności. Zdarza się, że proces trzeba powtarzać kilka razy, aż do wysycenia ściany. Ta metoda iniekcji spełnia nie tylko funkcję izolacji ścian, ale też dodatkowo wzmacnia mury.

Iniekcja strukturalna Szczecin

Tynki renowacyjne Szczecin

Tynki renowacyjne to idealny sposób na dopełnienie hydroizolacji ścian, pomagają pozbyć się zawilgocenia z murów poprzez wchłanianie jej a następnie oddawanie do atmosfery w formie pary. Należy jednak pamiętać, że mimo iż pomagają one w walce z wilgocią, nie zastąpią samej izolacji poziomej i pionowej. Przed wykonaniem tynków renowacyjnych należy odpowiednio przygotować i uszczelnić zawilgoconą ścianę, przykładowo jedną z wymienionych wyżej metod iniekcji. Dopiero po uprzednim wykonaniu prac hydroizolacyjnych można przejść do nakładania tynku. Tynk można zaaplikować nawet na wilgotnych jeszcze ścianach, jego właściwości pomogą osuszyć ściany, a przyszłości będą zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu. Poza oddawaniem wody do atmosfery, tynki renowacyjne przechwytują także szkodliwe sole, dzięki czemu dodatkowo chronią powierzchnie przed powstawaniem wykwitów.

Tynki renowacyjne Szczecin

Osuszanie budynków Szczecin

Wilgoć to częsty problem zarówno w starszych jak i nowszych budynkach. Wykonanie lub odtworzenie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów nie zawsze jest możliwe, dlatego iniekcja to idealny sposób na profesjonalne osuszanie murów lub wytworzenie wtórnej izolacji poziomej bez ingerowania w konstrukcję budynku. Walka z wilgocią to często długi i kosztowny proces, dlatego zanim zdecydujemy się jak z nią walczyć, należy poznać jej przyczynę. Warto zasięgnąć opinii od profesjonalistów, aby odpowiednio dobrać metodę i skutecznie zwalczyć problem wilgoci w ścianach.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy