Hydroizolacja budynku Pijalni Wód Jana w Krynicy-Zdroju
Jak wyglądała hydroizolacja budynku Pijalni Wód Jana w Krynicy-Zdroju?
W firmie Ekodocieplenia zajmujemy się osuszaniem budynków oraz ich hydroizolacją. Pracujemy w garażach, obiektach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność wziąć udział w odnawianiu Pijalni Wód Jan w Krynicy-Zdroju. Poniżej przedstawiamy efekty naszej pracy oraz opisujemy, jak krok po kroku wyglądała hydroizolacja.
Hydroizolacja zabytkowego budynku
Drewniany budynek Pijalni Jan powstał w 1933 roku i znajduje się na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Pokrywa go czterospadowy dach z kopułą. Budynek, ze względu na to, że pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego, jest pod opieką konserwatora zabytków. Wszystkie prace hydroizolacyjne wykonaliśmy z największą starannością i poszanowaniem zabytkowej konstrukcji.
Gruntowna renowacja pijalni
Kompleksowa modernizacja Pijalni Jan w Krynicy rozpoczęła się po ponad 50 latach od ostatniego remontu. Renowacji zostały poddane wszystkie elementy budynku: dach, strop, elewacje, stolarka okienna czy instalacje. Prace osuszeniowe zostały nam zlecone przez generalnego wykonawcę remontu, który potrwa jeszcze do jesieni bieżącego roku. Najważniejszym celem remontu, oprócz odnowienia zabytkowego budynku, jest zachowanie niepowtarzalnego klimatu z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Wyzwania podczas prac hydroizolacyjnych
Ze względu na to, że na terenie obiektu występują wody mineralne przeznaczone do spożycia, nasze prace hydroizolacyjne zostały poprzedzone opracowaniem odpowiedniej technologii oraz wyborem środków, których zastosowanie wyklucza możliwość skażenia wód. Ponadto, zabytkowe ściany wykonane z cegły i kamienia, pod wpływem nieodpowiednich produktów mogłyby ulec odbarwieniu. Dlatego szczególną wagę przywiązaliśmy do wyboru wszystkich substancji, które zostały przez nas użyte na poszczególnych etapach prac osuszeniowych i hydroizolacyjnych.
Hydroizolacja krok po kroku
Przeprowadzone przez nas prace hydroizolacyjne polegały przede wszystkim na wykonaniu tzw. izolacji negatywnej. Parcie negatywne wody występuje wówczas, gdy przedostaje się ona przez ściany piwnicy albo fundamenty od strony gruntu, a hydroizolacja znajduje się wewnątrz pomieszczenia.
Prace hydroizolacyjne w Pijalni Wód Jana podzieliliśmy na kilka etapów:
1. Skucie starych tynków ze ścian
2. Oczyszczenie i przygotowanie ścian pod ich zabezpieczenie
3. Nałożenie warstwy aktywnej metodą natryskową
4. Umieszczenie warstwy modyfikującej
5. Nałożenie warstwy specjalistycznego, ciepłochronnego tynku renowacyjnego na bazie perlitu (ognioodpornego, wytrzymałego mechanicznie zamiennika dla granulowanego styropianu)
Środki z atestem alergicznym PZH
Jak już wspomnieliśmy, aby wykluczyć możliwość skażenia występujących na tym terenie wód mineralnych, podczas prac osuszeniowych i hydroizolacyjnych korzystaliśmy wyłącznie ze środków, które posiadają atest alergiczny PZH. Atest ten jest wydawany przez instytut badawczo-naukowy (Państwowy Zakład Higieny) i zaświadcza, że dane produkty są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz środowiska.
Produkty te nie działają tylko na powierzchni betonu, lecz tworzą krystaliczną powłokę w jego wewnętrznych warstwach. Dzięki temu zapobiegają przenikaniu wody i innych substancji chemicznych. Co więcej, środki, z których korzystaliśmy podczas prac hydroizolacyjnych, są odporne na ekstremalne ciśnienie hydrostatyczne, a ich skuteczność nie zależy od przyczepności podłoża. To dla nas gwarancja, że osiągnięty efekt zostanie utrzymany przez lata.
Szanowni Państwo, zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga. Już niebawem pojawią się tu kolejne wpisy, przedstawiające przebieg i efekty naszych prac z zakresu osuszania i hydroizolacji budynków, docieplania celulozą czy likwidacji szkód spowodowanych przez kuny domowe. W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu. Darmowych konsultacji udzielamy telefonicznie pod numerem +48 600 880 920 lub pod adresem [email protected].