Osuszanie fundamentów – iniekcja strukturalna
Iniekcja strukturalna fundamentów, piwnic, garaży podziemnych i szybów windowych
Jedną z najlepszych metod uszczelniania i naprawy ścian oraz fundamentów jest iniekcja strukturalna. Świetnie spisuje się szczególnie przy szerokich murach (powyżej 40cm). Nie dość, że poprawia stopień hydroizolacji w ścianie, to dodatkowo wzmacnia sam mur. W poniższym artykule przedstawimy szczegółowy opis działania, opiszemy najpopularniejsze preparaty oraz wypunktujemy wszystkie zalety iniekcji strukturalnej.
Czym jest iniekcja strukturalna?
Iniekcja strukturalna to standardowa metoda odtworzenia izolacji pionowej, ma szczególne zastosowanie przy ścianach, do których nie ma dostępu z zewnątrz i nie ma możliwości ich odkopania. Uszczelnienie to zapewnia suchy mur przy wykonaniu tylko jednego rodzaju prac i przy użyciu jednego materiału iniekcyjnego. Polega na ciśnieniowym wstrzyknięciu specjalnej żywicy (żelu akrylowego) we wcześniej przygotowane otwory, w które montuje się pakery iniekcyjne. Tak nasączony mur stanowi znakomitą warstwę hydroizolacji, przez co jest zabezpieczony przed kapilarnym podciąganiem wilgoci.
Obsługiwane obszary
Iniekcja strukturalna ścian
Pracę rozpoczynamy od wykonania otworów na głębokość od 50% do 90% grubości ściany. Otwory wiercone są w pozycji poziomej w ścianie oraz pod kątem, przy łączeniu ściany z fundamentem. Następnie w tak przygotowanych odwiertach osadzane są pakery iniekcyjne, które ułatwią równomierne rozprowadzanie się żywicy. Proces żelowania zaczyna się już w pompie iniekcyjnej, po dokładnym wymieszaniu składników preparatu. Żywica w tym momencie ma konsystencję wody i musi zostać sprawnie wpompowana pod ciśnieniem w mury. Tam samoistnie rozpocznie się faza żelowania, czyli uszczelnienia – żywica wnika w strukturę muru i wypełnia wszelkie pory, rysy i nieszczelności. Często zdarza się, że proces iniekcji powtarza się kilkukrotnie – aż do pełnego wysycenia ściany.
Po zakończeniu iniekcji pakery są usuwane ze ścian, a pozostałe otwory są wypełniane zaprawą systemową. Po 3 tygodniach wykonywane są tynki renowacyjne.
Iniekcja strukturalna fundamentów
Odtworzenie warstwy hydrofobowej, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest możliwe również w przypadku fundamentów. Pakery iniekcyjne przy podłodze instaluje się zazwyczaj pod kątem 45 stopni, co daje gwarancję na uszczelnienie zarówno muru, jak i fundamentu.
Iniekcja w garażach podziemnych
Zabezpieczenie ściany/ścian przed wilgocią metodą iniekcji znakomicie sprawdzi się w przypadku garaży podziemnych. W ich przypadku zazwyczaj nie ma możliwości do odtworzenia izolacji hydrofobowej z zewnątrz, toteż użycie żelu żywicznego jest praktycznie naturalnym wyborem metody uszczelnienia. Paradoksalnie to właśnie wilgoć pomaga wstrzykniętej substancji w zachowaniu właściwości żelowych, bez niej potrafi przesychać. Można tutaj mówić o symbiozie, dzięki której zabezpieczymy ściany na długie lata.
Preparaty do iniekcji strukturalnych
Oprócz żelów akrylowych możliwe jest zastosowanie również preparatów na bazie mikroemulsji silikonowych lub też na bazie krzemianów metali alkalicznych. Finalny dobór preparatu wykonywany jest zawsze po zapoznaniu się ze strukturą ściany i stopniem zawilgocenia.
Zalety iniekcji strukturalnej
- odtworzenie izolacji pionowej bez konieczności odkopywania ściany na zewnątrz
- bardzo duża efektywność
- niskie koszty wykonania
- zastopowanie degradacji fundamentów budynków
- nadanie nowej funkcjonalności nieużywanym do tej pory pomieszczeniom
[iniekcje_shortcode]