Infolinia: (+48) 799 399 982
Hydroizolacja piwnic: zalana piwnica – co robić?

Hydroizolacja piwnic: zalana piwnica – co robić?

Woda to jedno z największych zagrożeń dla kondycji ścian oraz fundamentów budynku. Średnia wartość opadów w Polsce wynosi 600 mm rocznie, jednak zmiany klimatu sprawiają, że w wyniku anomalii dochodzi do przekroczenia norm i miejscowych podtopień. Co robić, gdy dojdzie do zalania piwnicy w Twoim domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Przyczyny zalewania piwnicy 2. Jakie rozwiązania są skuteczne przy zalanej piwnicy? 3. Zalana piwnica - w jaki sposób możemy pomóc? 4. Prace hydroizolacyjne 5. Ekodocieplenia – specjalistyczna pomoc 6. Zalana piwnica - od czego zacząć?

Przyczyny zalewania piwnicy

Woda zalała Twoją piwnicę i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Plan działania zależy przede wszystkim od przyczyny incydentu, dlatego pierwszym i kluczowym etapem jest dokładna analiza sytuacji i diagnostyka.

Najczęstszą przyczyną zalania piwnicy jest wysoki poziom wód gruntowych, który podnosi się przede wszystkim w wyniku bardzo intensywnych opadów. Jeśli Twoja piwnica zostaje zalana za każdym razem, gdy pojawiają się opady atmosferyczne, prawdopodobnie masz do czynienia z nieodpowiednią izolacją przeciwwilgociową/przeciwwodną lub jej brakiem. Wówczas, aby rozwiązać problem zalewania piwnicy raz na zawsze, należy zainwestować w zabezpieczenie ściany przed wodą.

Problem wilgoci w piwnicy powraca? Istnieje prawdopodobieństwo, że instalacja wodno-kanalizacyjna uległa uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy odnaleźć uszkodzoną rurę i naprawić ją. Jeśli nie uda Ci się zlokalizować usterki, być może konieczna będzie wymiana całej instalacji, a następnie dokładne osuszenie piwnicy.

Zawilgocenia ścian to bardzo uporczywy problem, a jego przyczyną nie muszą być błędy wykonawcze czy usterki. Istnieje możliwość, że powodem jest po prostu upływ czasu: budynki, które zostały zbudowane kilkadziesiąt lat temu są bardziej narażone na zalanie.

hydroizolacja piwnicy

 

Jakie rozwiązania są skuteczne przy zalanej piwnicy?

Pamiętaj, że samodzielne próby osuszania budynku mogą skończyć się uszkodzeniem jego konstrukcji. Dlatego, jeśli Twoja piwnica została zalana, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami.

Po wypompowaniu wody z piwnicy należy zająć się jej dokładnym osuszeniem. Naturalne wysychanie budynku odbywa się z szybkością 10 cm grubości muru na rok, dlatego konieczne jest działanie z zewnątrz.

Innowacyjne technologie dają nam dostęp do kilku metod osuszania ścian i fundamentów. Pamiętaj, że odpowiednia metoda powinna zostać wybrana po oględzinach sytuacji i dostosowana do budynku oraz indywidualnych potrzeb jego właścicieli.

Jedną z metod osuszania budynków oraz piwnic jest elektroosmoza, podczas której wykorzystuje się bezprzewodowe urządzenie ElektroAqua. Dzięki emisji fal elektromagnetycznych, woda zgromadzona w murach zostaje skierowana ku ziemi.

W przypadku zalanej piwnicy skuteczne mogą okazać się też mikrofale. To nieinwazyjna metoda, która szybko przynosi widoczne efekty. Mikrofale oddziałują bezpośrednio na cząsteczki wody, które są ogrzewane i odparowywane.

 

Zalana piwnica - w jaki sposób możemy pomóc?

W przypadku zalanej piwnicy bardzo ważna jest szybka interwencja. Zawilgoceniu ścian towarzyszą grzyby i pleśń, które mogą wpłynąć na stan zdrowia osób przebywających w budynku. Poza tym długotrwałe oddziaływanie wody wpływa na kondycję ścian piwnicy i fundamentów.

Decydując się na współpracę z nami, możesz liczyć między innymi na bezpłatną analizę i doradztwo. Nasi doświadczeni specjaliści udzielają darmowych porad, odpowiadając na pytania związane z osuszaniem budynków i piwnic oraz ich hydroizolacją.

W przypadku zalanej piwnicy pomocny może okazać się drenaż czy odpowiednie ukształtowanie terenu wokół domu, jednak dobór metody zawsze odbywa się po dokładnych oględzinach.

 

Prace hydroizolacyjne

Jeśli okaże się, że przyczyną zalania piwnicy jest nieprawidłowa izolacja przeciwwodna, konieczne będzie rozpoczęcie prac hydroizolacyjnych. O tym, czym izolować ściany piwnic i od czego zależy wybór izolacji wodochronnych pisaliśmy na naszym blogu [tutaj].

hydroizolacja-piwnicy

 

Ekodocieplenia – specjalistyczna pomoc

Dzięki blisko 30-letniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie szybko zlokalizować przyczynę zalania piwnicy, osuszyć ją oraz – w razie potrzeby – wykonać hydroizolację budynku. Nasi inżynierowie wykorzystują zaawansowane technologie, które pozwalają raz na zawsze zlikwidować zawilgocenia. Działamy na terenie całej Polski, a nasz zespół wykonał już ponad 200 osuszeń w kraju.

 

Zalana piwnica - od czego zacząć?

Aby rozwiązać problem zalanej piwnicy, skontaktuj się z nami telefonicznie (+48 600 880 920), mailowo ([email protected]) lub poprzez formularz kontaktowy. Rozpoznamy przyczynę problemu, zaproponujemy najlepszy plan działania i przeprowadzimy wszystkie prace od A do Z. Nie zwlekaj – w przypadku zalanej piwnicy każda chwila ma znaczenie.

Nasze usługi

Walka z kunami

Walka z kunami

Hydroizolacja

Hydroizolacja

Osuszanie budynków

Osuszanie budynków

Osuszanie mikrofalami

Osuszanie mikrofalami

Natrysk polimocznika

Natrysk polimocznika

Docieplanie celulozą

Docieplanie celulozą

Iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Mogą Cię również zainteresować