Iniekcja krystaliczna Gdańsk
Iniekcja fundamentów Gdańsk - wiele metod
Poważnym problemem w budownictwie jest wilgoć, która następnie powoduje powstawanie pleśni i grzyba na ścianach. Pojawia się ona w wyniku wadliwej izolacji lub jej braku w starszych budynkach. Jednak zmiana klimatu, a także wiele innych czynników również wpływa na występowanie wilgoci oraz sprawia, że problem coraz częściej występuje także w nowszych budowlach.
Jest dużo różnych czynników, które powodują zawilgnięcie ścian fundamentowych. Aby skutecznie zwalczać problem, należy znać jego przyczynę. Odbudowa izolacji poziomej metodą iniekcji jest odpowiednia wyłącznie w przypadku wilgoci kapilarnej. Jest to stosunkowo rzadka forma wilgoci, która występuje gdy woda gruntowa wnika w ściany i przemieszcza się w górę przez mikroskopijne pory przy pomocy działania kapilarnego. Najczęściej pojawia się, gdy izolacja pozioma jest wadliwa, lub gdy poziom gruntu jest wyżej od izolacji, w obu przypadkach ściany nie są wystarczająco chronione przed pociąganiem wilgoci. Aby iniekcja przyniosła oczekiwane efekty, istotne jest upewnić się, że przyczyna wilgoci została zidentyfikowana poprawnie.
Istnieją cztery podstawowe rodzaje iniekcji, każda z nich dostosowana do innych typów i stopnia zawilgocenia. W zależności od czynników występowania wilgoci, odpowiedni rodzaj iniekcji pomoże w zwalczaniu problemu.
Iniekcja ciśnieniowa Gdańsk
Iniekcja ciśnieniowa to metoda hydroizolacji, aby ją wykonać wywierca się najpierw rząd otworów, przez które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat, najczęściej wykorzystuje się żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Po stężeniu uszczelnia ona konstrukcję budynku eliminując problem zawilgocenia i przecieków bez konieczności rozbiórki czy wyłączenia budynku z użytkowania. Do zalet iniekcji ciśnieniowej należy jej bezinwazyjność, szybkie wykonanie i natychmiastowe efekty. Jest to jednak metoda bardziej kosztowna od tradycyjnych metod, może zostać wykonana przez doświadczone firmy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym wypadku są to głównie pompy i pakery. Iniekcje ciśnieniowe są skuteczne nawet przy grubych i wilgotnych murach, w przypadku mocnego zawilgocenia czasami konieczne jest wstępne osuszanie ścian na których wykonywane będą izolacje. Wszystkie prace wykonywane są od wewnątrz, bez konieczności rozbiórki i naruszania konstrukcji budynków.
Iniekcja krystaliczna Gdańsk
Iniekcja krystaliczna to jedna z najczęściej wybieranych metod w celu osuszania murów zawilgoconych przez podciąganie kapilarne. Jest stosunkowo niedroga i łatwa w przeprowadzeniu, polega na wytworzeniu w murach blokady przeciwwilgociowej bez naruszania ich konstrukcji. Iniekcję krystaliczną wykonuje się poprzez wstrzyknięcie w głąb murów preparatu, który pod wpływem obecnej wilgoci ulega krystalizacji i powoduje uszczelnienie porów. W ten sposób powstaje skuteczna warstwa ochronna działająca jak izolacja pozioma, która blokuje pociąganie wody z gruntu i jej przemieszczanie się w górę fundamentów. Wykonanie iniekcji krystalicznej nie wymaga naruszania konstrukcji budynku, jest prosta w przeprowadzeniu, a jej działanie jest trwałe i skuteczne. Ta metoda osuszania murów może być wykorzystana bez względu na rodzaj budulca, grubość ścian czy poziom zawilgocenia.
Iniekcja kurtynowa Gdańsk
Iniekcja kurtynowa to ponowne odtworzenie izolacji zewnętrznej ścian i fundamentów przykrytych gruntem. Barierę hydroizolacyjną wytwarza się za pomocą “żelowania”, czyli wtłaczania żelu akrylowego przy pomocy pompy w pakery iniekcyjne, które podłączone są do wcześniej wykonanej siatki otworów w elemencie uszczelnianym. Otwory wywiercane są wewnątrz budynku prostopadle do ściany, żel zastygając w miejscu łączenia ściany i grunty, tworzy warstwę ochronną, która chroni przed wilgocią i jej negatywnymi skutkami. Odtworzenie hydroizolacji poziomej jest kluczowe, jeśli chcemy zadbać o ściany i fundamenty i przedłużyć ich żywotność. W przypadku fundamentów, otwory wierci się pod kątem, aby jak najlepiej je uszczelnić. Metoda iniekcji kurtynowej najczęściej wykorzystywana jest kiedy odsłonięcie elementu, który wymaga uszczelnienia, jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Ten rodzaj iniekcji to sposób na tańsze, ale równie skuteczne rozwiązanie problemu.
Iniekcja strukturalna Gdańsk
Iniekcja strukturalna to kolejna metoda, która podobnie jak iniekcja kurtynowa, pozwala na uszczelnienie ścian lub fundamentów, do których nie ma dostępu z zewnątrz. Ten rodzaj iniekcji nie tylko uszczelnia, ale także naprawia i wspomaga mury. W celu odtworzenia warstwy hydrofobowej w ścianach lub murach wierci się poziome otwory w równych odległościach, w które następnie pod ciśnieniem wprowadza się odpowiedni preparat, który wnika w strukturę mury i wypełnia wszystkie pory i nieszczelności. Zdarza się, że proces trzeba powtarzać kilka razy, aż do wysycenia ściany.
Tynki renowacyjne Gdańsk
Tynki renowacyjne to idealny sposób na dopełnienie hydroizolacji ścian, pomagają pozbyć się zawilgocenia z murów poprzez wchłanianie jej a następnie oddawanie do atmosfery w formie pary. Należy jednak pamiętać, że mimo iż pomagają one w walce z wilgocią, nie zastąpią samej izolacji poziomej i pionowej. Aplikację tynków należy wykonać dopiero po odpowiednim przygotowaniu i uszczelnieniu powierzchni, można do tego wykorzystać jeden z wyżej opisanych sposobów iniekcji. Dopiero po uprzednim wykonaniu prac hydroizolacyjnych można przejść do nakładania tynku, a aplikację można przeprowadzić nawet na mokrych ścianach. Poza oddawaniem wody do atmosfery, tynk renowacyjny przechwytuje także szkodliwe sole, dzięki czemu dodatkowo zapobiegają powstawaniu wykwitów na powierzchniach ścian budynków.
Hydroizolacja metodą iniekcji
Brak izolacji poziomej to bardzo częsta przyczyna zawilgocenia fundamentów i pomieszczeń. Wykonanie lub odtworzenie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów nie zawsze jest możliwe, dlatego iniekcja to idealny sposób na profesjonalne osuszanie murów lub wytworzenie wtórnej izolacji poziomej bez ingerowania w konstrukcję budynku. Usuwanie wilgoci to dosyć trudny i kosztowny proces, dlatego należy dokładnie przeanalizować przyczynę problemu i upewnić się czy osuszanie murów metodą iniekcji jest w danym przypadku odpowiedni.