Infolinia: (+48) 799 399 982
Ocieplenie pianką PUR – czy warto?

Ocieplenie pianką PUR – czy warto?

Szukasz skutecznego materiału termoizolacyjnego, który z powodzeniem ochroni Twój dom przed kosztownymi utratami ciepła? Taka właśnie jest piana PUR, która – w razie potrzeby – łatwo i szybko może zostać rozprowadzona w najbardziej niedostępnych zakamarkach domu. Sprawdź, na czym polega ocieplanie pianą poliuretanową i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Skuteczna termoizolacja budynku 2. Pianka poliuretanowa – co to jest? 3. Ocieplanie pianką PUR - gdzie się sprawdza? 4. Pianki PUR i ich rodzaje 5. Izolacja pianką PUR - właściwości 6. Ocieplanie pianą PUR a inne technologie izolacyjne 7. Ocieplanie pianą PUR krok po kroku 8. Izolacja pianą poliuretanową - cena 9. Ocieplenie pianą PUR z Ekodociepleniami 10. Skuteczność ocieplenia pianą PUR - podsumowanie

Skuteczna termoizolacja budynku

Budynki zlokalizowane w Polsce, ze względu na umiarkowany klimat, muszą być przygotowane na upalne lato i groźne zimy. Właśnie dlatego izolacje latem powinny ograniczać napływ ciepłego powietrza poprzez dach do środka budynku, a zimą minimalizować wydatki na ogrzewanie. Właśnie do tego służą takie materiały jak wełna mineralna, styropian oraz pianka PUR, która z roku na rok zyskuje na popularności. Odpowiednio wykonana izolacja domu nie tylko podnosi komfort, ale również pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy (nawet do 60% dotychczasowych kosztów).

Pianka poliuretanowa – co to jest?

Poliuretan jest tworzywem, w skład którego wchodzą poliol i izocyjanian czyli substancje pozyskiwane z ropy naftowej. Po zmieszaniu ich z komponentami pomocniczymi zachodzi reakcja chemiczna.

Pianka PUR, inaczej pianka poliuretanowa, to jeden z najskuteczniejszych materiałów uszczelniających i izolacyjnych. Dzięki aplikacji metodą natryskową, można zaizolować nią cały budynek: od fundamentów aż po sam dach. W przypadku docieplania pianą PUR, czas realizacji prac jest stosunkowo krótki, jednak wymaga to odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznej wiedzy.

Izolacje natryskowe pianą PUR opracowano i wprowadzono na rynek w drugiej połowie XX wieku, jednak rozwój technologii nastąpił dopiero w ostatnich latach. Piana PUR spieniając się zwiększa swoją objętość nawet kilkukrotnie. Dzięki temu, izolacja jest w stanie dokładnie wypełnić wszystkie wolne przestrzenie.

Ocieplanie pianką PUR - gdzie się sprawdza?

Izolacja pianką PUR, dzięki jej specyfikacji, może być wykorzystywana w wielu miejscach. Ocieplenia pianą stosuje się m.in. do izolacji:

  • fundamentów
  • dachów
  • poddaszy użytkowych
  • ścian budynków (również przemysłowych czy magazynowych)
  • zbiorników i rurociągów

Pianki PUR i ich rodzaje

W przypadku ocieplania budynku pianą PUR, konieczne jest dopasowanie materiału do rodzaju budynku, panujących warunków i ogólnego zapotrzebowania. Ze względu na strukturę komórek, do wykonania izolacji natryskowej stosuje się następujące materiały:

1) Pianki otwartokomórkowe
Świetnie sprawdzają się podczas ocieplania pianą wnętrza budynku budynku np. ścian oraz dachu. Występują różne odmiany pianek otwartokomórkowych, które różnią się klasą reakcji na ogień czy przepuszczalnością pary wodnej. To materiał izolacyjny, który sprawdza się w podobnych miejscach, co wełna mineralna lub drzewna oraz celuloza.

2) Pianki zamkniętokomórkowe
W zależności od gęstości, wykorzystuje się je do izolacji fundamentów, ścian zewnętrznych, podłóg czy dachów.

Pianki poliuretanowe dzieli się również na:

1) Pianki jednoskładnikowe
Potrzebują wilgoci zawartej w powietrzu, dlatego często są stosowane na zewnątrz. Im wyższa wilgotność, tym szybciej piana się utwardza.

2) Pianki dwuskładnikowe
utwardzają się w wyniku reakcji chemicznej. Są idealne do stosowania w trudno dostępnych miejscach o małej wilgotności.

Izolacja pianką PUR - właściwości

Ocieplanie pianką poliuretanową to przede wszystkim gwarancja trwałości. Pianka PUR jest bardzo szczelna, a jednocześnie charakteryzuje się dużą paroprzepuszczalnością (co oznacza brak kondensacji). Ta metoda ocieplania budynku jest bezpieczna zarówno dla zdrowia ludzi jak i całego otoczenia. Pianka PUR ma doskonałe parametry termiczne: spełnia swoje funkcje w bardzo niskich (-200 °C) i skrajnie wysokich (135°C) temperaturach, a ponadto jest odporna na pleśnie oraz grzyby.

Ocieplanie pianką PUR jest skuteczne zarówno w przypadku pionowych, jak i poziomych powierzchni. Pianka poliuretanowa ma porowatą konstrukcję i doskonale przyczepia się do różnych materiałów. Ten rodzaj izolacji natryskowej zachowuje swoje właściwości przez cały czas – piana poliuretanowa nie utlenia się, nie kruszy i jest wodoszczelna.

Pianka PUR to materiał palny samogasnący – tak jak np. styropian. Jest także mało odporna na dłuższe działanie promieniowania ultrafioletowego, dlatego należy ochraniać ją przed słońcem.

Jeśli decydujesz się na ocieplanie pianą zewnętrznych powierzchni, wystawionych na działanie promieni słonecznych, zabezpiecz pianę PUR farbą akrylową lub silikonową. Dzięki temu zachowasz właściwości izolacji na znacznie dłużej.

Ocieplanie pianą PUR a inne technologie izolacyjne

Izolacja natryskowa pianą poliuretanową ma kilka przewag nad innymi materiałami izolacyjnymi takimi jak wełna mineralna czy styropian.

Przede wszystkim, izolacja pianą PUR jest w stanie dopasować się do każdego rodzaju powierzchni, eliminując w ten sposób ryzyko powstawania nieszczelności. Stanowi barierę dla wilgoci, pleśni i grzybów oraz zabezpiecza metal przed korozją.

Styropian trudno dopasować do nieregularnych przestrzeni i – w przeciwieństwie do piany PUR – to materiał o słabej izolacyjności akustycznej, nieodporny na wysokie temperatury.

Wełna mineralna może mieć tendencje do osuwania się, w wyniku czego powstają liczne nieszczelności.

Zarówno styropian jak i wełna nie mają właściwości hydroizolacyjnych. Izolacja pianką poliretanową doskonale sobie z tym radzi. Ponadto, proces natrysku i ocieplanie pianką PUR trwa znacznie krócej.

Ocieplanie pianą PUR krok po kroku

Jak udowodniliśmy, piana poliuretanowa ma wiele właściwości. Aby ocieplanie pianą było w 100% trwałe i skuteczne, należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Jak poprawnie wykonać aplikację piany poliuretanowej? Przede wszystkim zalecamy, aby proces ocieplania pianą PUR zawsze powierzać specjalistom. Na to, czy jakość wykonanej izolacji natryskowej jest wystarczająca, może wpływać wiele czynników. Duże znaczenie mają wykorzystywane komponenty, ale także odpowiednie przygotowanie podłoża oraz sama maszyna aplikująca i jej parametry. Aby ocieplenie pianką PUR zakończyło się powodzeniem i dało zadowalające efekty, pamiętaj o 3 krokach:

Krok 1 – przygotowanie podłoża
Jak pisaliśmy wcześniej, piana PUR może być wykorzystywana zarówno na pionowych jak i na poziomych powierzchniach. Aby izolacja pianą poliuretanową została wykonana we właściwy sposób, przed rozpoczęciem natrysku, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu podłoża oraz zabezpieczenie wszystkich powierzchni, które znajdują się dookoła. Podłoże, na którym będzie aplikowana piana PUR, powinno być stabilne, suche i pozbawione tłustych plam, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyczepność materiału.
Izolacja pianą PUR będzie skuteczna na wielu rodzajach powierzchni takich jak: deskowanie, płyta MFP, płyta OSB, blacha czy membrana. Co ważne, niektóre membrany na zakładkach posiadają wewnętrzne taśmy łączeniowe. Podczas przygotowywania podłoża należy je dokładnie zakleić.

Krok 2 – przygotowanie maszyny
Jeśli mamy pewność, że podłoże jest w odpowiednim stanie, można zająć się sprawdzeniem maszyny, odczytaniem na niej temperatury i ciśnienia oraz mieszaniem komponentów zgodnie z instrukcją.

Krok 3 – aplikowanie piany PUR
Do ocieplania pianą PUR i natrysku służą agregaty oraz pistolety natryskowe zwieńczone dyszą. Piana PUR jest aplikowana bezpośrednio na izolowaną przegrodę. Izolację wykonuje się jedno- lub wielowarstwowo – w zależności od tego, jaka grubość materiału jest niezbędna. Warto pamiętać o tym, że jeśli jest taka konieczność, można usunąć piankę. Co więcej, obcinanie powłoki pianki PUR nie ma żadnego wpływu na jej właściwości izolacyjne.

W jaki sposób można sprawdzić, czy ocieplanie pianką poliuretanową zostało wykonane prawidłowo? Kamera termowizyjna pomaga znaleźć wszystkie miejsca, w których dochodzi do strat cieplnych.

Izolacja pianą poliuretanową - cena

Mimo tego, że koszt aplikacji pianki poliuretanowej jest wyższy od wełny mineralnej oraz styropianu, na przestrzeni lat zdecydowanie opłaca się w nią zainwestować. Poliuretan to trwały materiał, odporny na działanie drobnoustrojów i wilgoci. W praktyce oznacza to, że ocieplenie pianką PUR będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje przez dziesiątki lat. Aby poznać dokładny koszt wykonania izolacji pianką poliuretanową w Twoim domu, skonsultuj się z nami telefonicznie lub mailowo, a nasi inżynierowie wykonają dla Ciebie profesjonalną wycenę.

Ocieplenie pianą PUR z Ekodociepleniami

Zlecając ocieplanie budynku naszej firmie masz pewność, że zostanie ono wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Czerpiemy z wiedzy i doświadczenia najlepszych inżynierów i korzystamy z materiałów oraz sprzętu sprawdzonych, renomowanych marek. Wykonując izolacje natryskowe korzystamy z najnowszych technologii i zapewniamy gwarancję na nasze prace. Ocieplenie pianą poliuretanową to energooszczędne rozwiązanie, dodatkowo zapewniające doskonałą akustykę, a wszystko to w krótkim czasie i atrakcyjnej cenie.

Skuteczność ocieplenia pianą PUR - podsumowanie

Ocieplanie pianką PUR ma cały szereg zalet. Poliuretan sprawdza się również jako izolator akustyczny i ochrona przeciw wilgoci.

Nasze usługi

Walka z kunami

Walka z kunami

Hydroizolacja

Hydroizolacja

Osuszanie budynków

Osuszanie budynków

Osuszanie mikrofalami

Osuszanie mikrofalami

Natrysk polimocznika

Natrysk polimocznika

Docieplanie celulozą

Docieplanie celulozą

Iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Mogą Cię również zainteresować