Osuszanie Mikrofalami

Osuszanie ścian z wykorzystaniem mikrofal

Błyskawiczna metoda osuszania

Oprócz faktu iż jest to najszybsza metoda osuszania ścian, suszenie mikrofalowe jest czyste, skuteczne i nieinwazyjne. Jest także najmniej uciążliwym sposóbem dla osób znajdujących się w budynku – sterylizuje elementy biologiczne, takie jak bakterie, pleśni i korniki.

Czym jest suszenie mikrofalowe?

 

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie suszenie ścian oraz podłóg, sufitów. Jest on stosowany szczególnie w osuszaniu zalanych obiektów, starych budynkach z bardzo wysokim wskaźnikiem wilgotności, piwnicach, a także do usuwania pleśni ze ścian. Woda, która gromadzi się w piwnicy, jeżeli nie zostanie usunięta w ciągu kilku dni (np. w przypadku zalania) powoduje całkowite nasiąknięcie kapilarów konstrukcji ściany. W takim przypadku wskaźnik wilgoci może wynosić nawet 22–24% (co odpowiada 200-300 litrów wody na metr sześcienny ściany). Proces schnięcia takich murów może trwać kilkanaście miesięcy a nawet wiele lat w przypadku piwnic.

 

Jak to działa?

 

Suszenie mikrofalowe ścian oparte jest na absorpcji energii promieniowania. Cząsteczki wody, tłuszczu i większość żywic, znajdujące się w zasięgu promieniowania zaczynają wibrować a pocierające o siebie cząsteczki wytwarzają ciepło.

Działanie naszych urządzeń powoduje że mikrofale przenikają do nieprzewodzących materiałów, takich jak materiały budowlane (cegła, beton, cegły Porotherm, beton komórkowy itp) i są tłumione nieznacznie, ponieważ są one rozprowadzane w tych materiałach.

Mikrofale działają w zawilgoconych ścianach nawet kilka tysięcy razy skuteczniej niż w suchym środowisku ponieważ woda w wilgotnej ścianie bardzo skutecznie pochłania energię mikrofal. W rezultacie, pole wysokiej częstotliwości, takie jak mikrofale, powoduje, że cząsteczki wody zawartej w materiale zaczynają się przemieszczać i ocierają się o siebie. W wyniku tego tarcia, wytwarzana jest znaczna ilość ciepła, co powoduje, że woda zawarta w ścianie zaczyna odparowywać. Oznacza to, że osuszenie odbywa się  poprzez bezpośrednie oddziaływania mikrofal w wodzie co powoduje błyskawiczne ich ogrzanie i odparowanie.

Podsumowując, generatorowane mikrofale powodują, że woda zawarta w naczyniach włosowatych jest wypychana w kierunku powierzchni ściany. Cała konstrukcja mokrej ściany ogrzewa się do temperatury optymalnej w jakiej wilgoc przemieszcza się w kierunku zewnętrznych części ściany, gdzie odparowuje.

 

Zalety ususzania ścian mikrofalami

 

  • Bezinwazyjność – Bez nawiercania otworów w ścianach, bez uszkadzania tynku, farby czy konstrukcji

  • Brak hałasu – urządzenia mikrofalowe działają bezgłośnie.

  • Dezynfekcja i usuwanie pleśni – mikrofale niszczą wszystkie bakterie i pleśń w konstrukcji ściany, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych metod (np. chemikaliów). Ponadto, mikrofale usuwają odór pleśni.

  • Bezpieczeństwo – Zastosowanie suszenia mikrofalowego nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Mieszkańcy mogą przebywać w budynku podczas suszenia ścian. Ściany i sufity są chronione przed wpływem mikrofal, dzięki zastosowaniu specjalnej siatki ochronnej. Mikrofale są również bezpieczne dla rur, takich jak HTA i inne materiały które są zainstalowane na ścianie. Urządzenie pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę mikrofal. Dzięki temu niepożądane skutki są ograniczone do minimum.

  • Super szybka metoda – zależy od stopnia wilgotności i grubości ścianki. Suszenie jest możliwe we wszystkich porach roku i temperatury powietrza i może trwać nawet kilka godzin.

  • Bardzo oszczędna metoda – w porównaniu z innymi metodami (np. osuszaczy kondensacyjnych, których zużycie energii jest bardzo duże) suszenie mikrofalowe ściany jest wyjątkowo efektywne.

  • Osuszanie ścian drewnianych i zabytkowych – Osuszanie mikrofalami nie ingeruje w strukturę ściany, dzięki czemu jest to idealne rowiązanie w przypadku ścian drewnianych i murów obiektów zabytkowych.

Masz pytanie ?

 

Zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 600 880 920  /  ekodocieplenia@wp.pl

lub skorzystaj z formularza poniżej

8 + 2 =